Jak najít a vyškolit interní trenéry, kteří vám zůstanou

Jsme hrdí, že jsme partnerem firmy, která je již 125 let nedílnou součástí českého průmyslu a patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice. Spolupráci jsme navázali s týmem, který dostal za úkol reorganizovat systém vzdělávání v oblasti komunikace. Cílem společnosti Siemens bylo vychovat si tým interních trenérů z řad zkušených specialistů. Image Lab se stal klíčovým partnerem tohoto změnového projektu.

Jak vytrénovat trenéry, kteří nikdy netrénovali?

Do tréninkového programu se nominovalo 7 budoucích interních trenérů, kteří neměli žádné zkušenosti s trénováním ani sami neprošli žádným tréninkem komunikace. Vytvořili jsme program Train the Trainers, jehož cílem bylo vybavit budoucí trenéry takovým souborem schopností a dovedností, aby byli ve své nové roli úspěšní, jistí, efektivní a práce jim přinášela radost.

Zároveň jsme klientovi pomohli upravit e-learning, který nyní slouží zaměstnancům Siemensu k tomu, aby se dobře na trénink připravili. Také jsme vytvořili učebnici, kterou noví trenéři používají na trénincích jako metodickou oporu. Absolventi Train the Trainers vedou nyní tréninky samostatně. Pro podporu lektorských začátků jim nadále poskytujeme supervizi a koučink.

Co budoucím trenérům pomáhalo, aby mohli bezpečně skočit do trenérské role

Účastníci ocenili program šitý na míru jejich potřeb, jeho praktičnost, možnost zažít proces tréninku na vlastní kůži. Oslovila je schopnost lektorů reagovat na nečekané situace tréninku, využít je pro výuku, vytvořit modelové situace přímo na místě, podle aktuálního dění.   Účastníci chválili schopnost našich lektorů je naučit pracovat jak s jejich vlastní energií, tak s energií skupiny, práci se sebereflexí a poskytováním zpětné vazby. Do vlastní praxe si také odnesli tipy a triky pro zvládání obtížných tréninkových situací.

Ocenila jsem, ujištění v tom, že účastník nevidí ten stres a zmatek, který já zažívám … Bylo to velmi prospěšné školení i s přesahem do osobního života.

− Lucie Valigurčinová, účastnice Train the Trainers programu

Trénink bych doporučila i teamleaderům – aby viděli, co se tu zkouší a že je to možné vyzkoušet si v praxi a to je super.

− Marie Švadlenková, účastnice Train the Trainers programu

Na projektu Train the Trainers si nejvíce cením osobní energie a invence, kterou přinášeli Lektorky, které na začátku lektorky nebyly. Byl to inspirativní vývoj od trémy a nejistoty k sebevědomému partnerství.

− Gabriela Vyziblová, vedoucí a spoluautor projektu, lektor a kouč

Related posts